Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny

Místo

Leží na severu katastru obce Oldřichov v Hájích, na východě katastru Frýdlant v Čechách - Albrechtice, na jihu katastru měst Raspenava, Hejnice a obepínají obec Bílý Potok ze tří stran (kromě západu) a dotýkají se Lázní Libverda. Jde o ostré severní úbočí jizerské náhorní planiny. Nejnižší bod v nivě Štolpichu - 470 m.n.m.. Nejvyšší bod Polední kameny - 1006 m.n.m..

Vznik

NPR byla vyhlášena v roce 1999 a vznikla spojením sedmi rezervací vyhlášených v roce 1960 a to jmenovitě Špičák, Stržový vrch, Poledník, Štolpichy, Frýdlantské cimbuří, Paličník a Tišina.

Příroda

Přirozený smíšený bukový les - acidofilní bučiny na balvanitých svazích. V údolích - klenové bučiny. Na skalních výhozech - jeřábové smrčiny. Chráněná fauna a flóra (příklady) - podbělice alpská, čípek objímavý, lilie zlatohlavá, výr velký, včelojed lesní, čáp černý, lejsek malý a sokol stěhovavý.

Vodopády

Malý a Velký Štolpich a vodopád na Černém potoce.

Vyhlídky

Frýdlantské cimbuří, Ořešník, Poledník, Krásná Máří a Paličník.

Kříže, pomníky a obrázky

Rezervací vedou Nová i Stará poutní cesta a podél nich je řada křesťanských křížů a zastavení. Kříže: Effenbergerův, Svobodova smrt, Patzeltův, Bäumelův, Langeho, Krauseho, Anny Richterové a Kolář. Pomníky: Wanderův, Geisslerova smrt, Zabitý mládenec, Kámen osvobození, Augstenův, Krauseho, Neuwinger, Horáček, E. Novák a Kauschkova památka. Ostatní: Kříž na Scheibe, Emauzský obrázek, Maiwaldova smrt a U Pánaboha. Zde jsou vyjmenovány pouze ty kříže a pomníky, které jsou přímo v rezervaci.

Stránka bude postupně doplňována.

Zdroje: Kniha: NPR Jizerskohorské bučiny, kolektiv autorů, vydal Jizersko-ještědský horský spolek, 2000; Kniha: Maloplošná chráněná území Libereckého kraje, Ing. Martin Modrý, Ph.D., RNDr. Jarmila Sýkorová, Liberecký kraj, 2004


web by © LuK,2004 MaxCSS, vytisknout