Možnosti koupání

Fojtecká (Mníšecká) přehrada

Přehrada leží mezi obcemi Mníšek u Liberce a Fojtka cca 3 km od obecního úřadu Oldřichova. Přehrada patří k nejčistším vodním nádržím v libereckém okrese a díky blízkosti Liberce je v létě hojně navštěvována.

K přehradě se dostanete odbočíte-li u mníšeckého kostela směr Fojtka a za přejezdem se dáte doprava. Vlakem se k přehradě dostanete tak, že vystoupíte ve stanici Mníšek u Liberce. Půjdete podél kolejí směr Liberec (kousek budete muset jít po kolejích - POZOR na vlaky!), až se dostanete na první přejezd. Na něm zahnete vlevo a vydáte se pravou cestou.
   Břehy přehrady dávají velkou možnost k opalování. K dispozici je i menší volejbalové hřiště (potřebujete vlastní síť). V letních měsících je zde otevřeno občerstvení. V zadní části méně přístupného břehu je neoficiální nudistická pláž.

Technické informace o přehradě Fojtka.

Hráz fojtecké přehrady

Vodní plocha přehrady

Mlýnická přehrada

Přehrada Mlýnice leží cca 5 km od středu Oldřichova. Najdete ji na počátku Nové Vsi. Z Mníšku se vydejte směr Chrastava, na začátku Nové Vsi (za značkou) odbočte směr Frýdlant. Asi 500 m dále je po pravé straně malé parkoviště. Rozlohou je menší, méně známá, tudíž méně navštěvovaná (výhoda), ale její břehy nedávají tolik možností na opalování. Přesto je koupání v ní příjemné, zvláště pro ty, co nemají rádi zástupy lidí.

Technické informace o přehradě Mlýnice.

Šolcův rybník

Šolcův rybník leží cca 6 km od středu Oldřichova směr Raspenava (je vidět po pravé straně ze silnice). "Šolcák" je lesní koupaliště v majetku Lesů ČR. V létě je hojně navštěvován.

Další možnosti koupání

Těsně vedle obecního úřadu v Oldřichově je mělká nádrž určená ke koupání hlavně dětem.

Na osvěžení můžu doporučit i smočení v říčce Jeřice protékající Oldřichovem (spíše však jen v horních partiích jejího toku).

Při výletech v Jizerkách se můžete vykoupat také v přehradě Bedřichov. Pozor!!! Přehrady Josefův Důl a Souš jsou důležité vodní zdroje a koupání v nich je přísně zakázáno!!!

Přehrada Bedřichov - kliknutím se obrázek zvětší

Technické informace o přehradě Bedřichov.

Důležité: Všechna výše uvedená koupaliště jsou volně přístupná. Koupání je na vlastní nebezpečí. Všechna mají po většinu roku čistou vodu.

Placená koupaliště jsou v Raspenavě, Frýdlantě v Čechách a Liberci. V Liberci je krytý bazén s nejdelší skluzavkou v republice (snad to ještě platí) a aquapark v Babylonu.

Budoucnost ?!

V územním plánu obce je již zakreslena zatím neexistující nádrž. Měla by ležet asi 400 m od obecního úřadu, za viaduktem, na říčce Jeřici, směrem k části obce zvané Na pilách. Její rozloha by měla být více jak 1 ha v případě nejvyššího napuštění. Nebude však trvale napuštěna, ale bude sloužit pouze jako retenční. To znamená, že v době povodní se začne naplňovat, tak aby zadržela nadbytečnou vodu a nedošlo k povodni. Takto bude fungovat bez lidské kontroly. Největším problémem je nedostatek peněz na její stavbu.

Další koupaliště jsou samozřejmě i v dalších okolních obcích včetně města Liberce.

Fotografie: Michal Bilka, LuK'ar
web by © LuK,2003-2004 MaxCSS