Poloha a okolní krajina

Oldřichov v Hájích leží severně od Liberce. Po silnici č. 35 (Liberec - Frýdlant v Čechách) dojedete do Mníšku u Liberce, kde odbočíte směr Raspenava, Hejnice. Silnice je dobře značena. Do Oldřichova jezdí (projíždějí se zastavením) autobusy ČSAD Liberec. Obcí vede trať č. 037 (Liberec - Černousy). Denně tudy projíždí cca 11 párů osobních vlaků (o víkendech a svátcích méně). V horní části obce je zastávka , ovšem chcete-li do dolní části je lepší vystoupit již ve stanici Mníšek u Liberce (cca 400 m od stanice začíná Oldřichov).

Katastrem Oldřichova vedou značené cesty Klubu českých turistů. Okolo Špičáku existují dvě naučné stezky. V rámci Euroregionu byly v Oldřichově postaveny nové mapy a naučné desky (dnes jsou téměř na každém kroku).

Tabule instalované Euroregionem Nisa nemají totožné texty. Jeden text najdete asi na max. 2-3 tabulích a text se vždy dotýká místa na kterém se tabule nachází.

Oldřichov v Hájích leží v jednom z širokých údolí Jizerských hor vytvořeném ze dvou hřebenů. Jeden z hřebenů tvoří skupina vrcholů: Strmý vrch (697 m.n.m.), oldřichovský Špičák (723,6 m.n.m.), Stržový vrch (704 m.n.m.) a vrch Kopřivník (598,1 m.n.m.). Mezi Stržovým vrchem a Kopřivníkem leží mezi horolezci oblíbené Lysé skály. Z druhé strany tvoří údolí Fojtecký hřeben začínající vrchem Ostrý (551,8 m.n.m.). K Fojteckému hřebeni přiléhají části obce zvané Na Pilách a Betlém. Údolí je ukončeno Oldřichovským sedlem na styku obou hřebenů. Oblast pod sedlem se nazývá Hemmrich. Těsně pod Hemmrichem končí obec částí zvanou Filipka.

Údolím protéká říčka Jeřice. Kopce a vrchy v okolí se zelenají souvislým lesním porostem. Blíže Liberci jde o smíšené lesy, které přecházejí v téměř čistě bukové háje vyskytující se u Old.sedla. Lesy a háje v okolí patří k nejzachovalejším na Jizerkách vůbec. Dokládá to fakt, že zde je několik národních přírodních rezervací (NPR). Jsou to NPR okolo Špičáku, Strmého vrchu, které jsou součástí NPR Jizerskohorské bučiny, jež se táhne od Špičáku přes severní stranu Jizerek až k Paličníku. V NPR Jizerskohorské bučiny se nachází i jeden z nejznámějších skalních útvarů v Jizerských horách - je to skála Zvon. Je ohodnocena nejvyšší horolezeckou obtížností udělenou v Jizerkách a to 6c.

Skála Zvon

Oldřichov je typicky horská obec se zástavbou částečně soustředěnou podél silnic a částečně rozesetou po stráních údolí.

Mapa Oldřichova a okolí

Mapa Oldřichova a okolí

Tato stránka bude postupně rozšiřována a upřesňována.

web by © LuK,2003-2004 MaxCSS