Dům číslo popisné 5

Jedinou stavbou, která si v Oldřichově zachovala téměř původní vzhled, je budova čísla popisného 5. Představuje typický žitavský hrázděný dům. Číslo 5 postupně chátralo a tak ho odkoupila obec. Stavba je totiž v rámci obce vyjímečná a státem chráněná památka hlavně pro vnitřní malby na dřevě. Původně se předpokládalo, že bude v domě umístěno muzeum Oldřichova v Hájích. Dnes se na jeho obnově podílí sdružení Suchopýr. (Sdružení Suchopýr udržuje v Jizerských horách lesní školky a provozuje i další ekologické aktivity.) Obec a Suchopýr založili Č.p. 5 Oldřichov v Hájích o.p.s. (o.p.s. - obecně prospěšná společnost). Nadále se počítá s výše zmíněným muzeem, ačkoliv by se mělo týkat ekologie. Společnost má zájem na vysazení sadu v okolí domu a obnově i menší stavby těsně vedle čp.5, v němž by měla vzniknout keramická dílna. Přesnější informace o dění kolem tohoto domu budeme postupně přinášet.

K začátku roku 2001 již Suchopýr oplotil a zoral louku před domem (louka ve spodní části fotky), kterou tak připravuje pro vytvoření sadu. Suchopýr vyčistil okolí domu a postupně opravuje dům i menší stavbu vedle.

Během roku 2002 prováděl Suchopýr přestavbu domu, která však není dokončena ani na začátku roku 2003. Byla však započata stavba stájí směrem k obci a začalo se též s opravou trosek menší kamenné stavby. Směrem k Mníšku byla postavena kostra budoucího dřevěného domku, nyní už má pokrytu střechu klasickými dřevěnými šindely.

Suchopýr vysadil aleje podél části cyklostezky a ke statku a podílí se i na obnově aleje ke hřbitovu.

V roce 2003 většina dubů v aleji ke statku vlivem extrémního sucha a tepla uschla, zůstal jediný. Uschlé duby byly odstraněny.

Budova stájí a seníku (nejsou na fotografii) byly dostaveny. Oprava menší stavby (na fotografii není vidět) byla dokončena. Hlavní budova však není stále zcela opravena, i když se na ní udělalo mnoho práce.

V roce 2004 byl na Den Země areál oficiálně otevřen. Již dříve zde byly ustájeni huculové a kozy. Lesní školka byla plně osazena.

Ve středisku není žádná trvalá expozice. Zatím se tu konají jen občasné akce pro veřejnost a nebo speciální tábory pro děti. Cesta ke středisku je vysvětlena níže.

Středisko ekologické výchovy najdete snadno. Pokud pojedete po silnici směr Raspenava od Mníšku nalézá se středisko po levé straně přímo u silnice (silnice není na fotce vidět). Jedete-li vlakem, vystupte ve stanici Mníšek u Liberce a pokračujte po zvláštních značkách - bílý trojúhelník se zeleným motivem. Pojedete-li autobusem jedoucím přes Oldřichov vystupte na zastávce Oldřichov, pila a pokračujte zhruba 400 metrů směr Raspenava. Dále máte možnost jet autobusem projíždějícím pouze Mníškem, potom vystupte v Mníšek, křižovatka (popř. Mníšek, obecní úřad jede-li autobus do Fojtky) a pokračujte po cyklostezce č.3006 a č. 22. Z centra Mníšku jde o vzdálenost cca 1,5 km. Při cestě z Mníšku po cyklostezce se centrum nalézá po pravé straně za řekou - hledejte hrázděný dům.

Dům čísla popisného 5


Foto: Michal Bilka
web by © LuK,2003-2004 MaxCSS, vytisknout